Deze taal is machinaal vertaald en is niet door een mens gecontroleerd.

Onderwijs · Cijfers

Turkije 2025-2026: 17,7 miljoen studenten, 1,2 miljoen leraren, MEB-gegevens tonen

Gepubliceerd:

Ministry of Education in Ankara
Afbeelding: Metuboy · CC BY-SA 4.0 · Wikimedia Commons

In het kort

Het Ministerie van Onderwijs (MEB) van Turkije meldde 17.704.308 studenten en 1.211.799 leraren in formeel onderwijs voor het schooljaar 2025-2026, gepubliceerd op 1 oktober 2026. Het land telde 75.012 scholen en 769.933 klaslokalen, met inschrijvingen verdeeld over 15,2 miljoen studenten op openbare scholen en 1,5 miljoen op particuliere scholen.

Deze versie is een machinevertaling van het origineel (English). Lees het origineel

Het Ministerie van Onderwijs (Milli Eğitim Bakanlığı, MEB) van Turkije publiceerde op 1 oktober 2026 zijn jaarlijkse statistieken formeel onderwijs voor het schooljaar 2025-2026. Volgens de Directoraat-Generaal voor Strategische Ontwikkeling van het ministerie waren landelijk 17.704.308 studenten ingeschreven voor formeel onderwijs, onderwezen door 1.211.799 leraren.

Studenten naar niveau en geslacht

Van het totaal aantal studenten waren 9.089.093 mannelijk en 8.615.215 vrouwelijk, tonen de MEB-cijfers. Inschrijvingen waren verdeeld over kleuterschool (1.739.723), lagere school (5.408.899), middelbare school (5.307.934) en voortgezet onderwijs/middelbare school (5.247.752), volgens de gegevens van het ministerie, ook gerapporteerd door Hürriyet.

Binnen voortgezet onderwijs hadden algemene middelbare scholen 3.046.666 studenten, beroeps- en technische middelbare scholen 1.736.473 en Imam Hatip-middelbare scholen 464.613, zei de MEB. Het aandeel van beroeps- en technische scholen in inschrijvingen voor voortgezet onderwijs steeg ten opzichte van het voorgaande jaar en bereikte 39,51%, volgens de door het ministerie aangehaalde cijfers, gerapporteerd door Hürriyet.

Openbaar versus privé, scholen en klaslokalen

Openbare instellingen schreven 15.167.794 studenten in, particuliere instellingen 1.485.021 en open (afstandsonderwijs) 1.051.493, volgens de gegevens van het ministerie. Het land had in totaal 75.012 scholen — 59.914 openbare en 15.094 particuliere, plus vier eenheden voor afstandsonderwijs — en 769.933 klaslokalen, verdeeld over 631.736 in openbare scholen en 138.197 in particuliere scholen, rapporteerde de MEB.

Leraren en klasverhoudingen

Van de 1.211.799 getelde leraren werkten 1.067.218 in openbare instellingen en 144.581 in particuliere instellingen, volgens de gepubliceerde statistieken van de MEB. Gegevens van de MEB toonden verder dat 1.170.320 van deze leraren rechtstreeks aan formele onderwijsinstellingen waren toegewezen, met de rest in niet-formeel onderwijs en andere eenheden, wat het totaal op 1.211.799 bracht.

Het ministerie rapporteerde een student-docent ratio van 17 op 1 op lagere scholen, 13 op 1 op middelbare scholen en 12 op 1 op voortgezet onderwijs. De MEB rapporteerde verder student-klaslokaal ratio's van 19 op 1 in lagere scholen, 25 op 1 in middelbare scholen en 21 op 1 in voortgezet onderwijs.

Inschrijvingsgraad en ondersteunende diensten

De nettoschrijvingspercentages gerapporteerd door de MEB waren 84,14% voor vijfjarigen in kleuterschool, 98,46% voor de 6-9 jarige groep in lagere school, 98,16% voor de 10-13 jarige groep in middelbare school en 87,09% voor de 14-17 jarige groep in voortgezet onderwijs.

Het ministerie rapporteerde ook dat 345.112 studenten beurzen ontvingen, 765.728 schoolvervoerdiensten gebruikten en ongeveer 500.000 studenten in 2.852 internaten in het hele land verbleven, volgens de door Hürriyet aangehaalde gegevens.

Formele onderwijscijfers van Turkije 2025-2026 (MEB, gepubliceerd 1 oktober 2026)
MaatstafGetal
Totaal studenten17.704.308
Mannelijke / vrouwelijke studenten9.089.093 / 8.615.215
Studenten openbare / particuliere / afstandsonderwijsinstellingen15.167.794 / 1.485.021 / 1.051.493
Kleuterschoolstudenten1.739.723
Lagere schoolstudenten5.408.899
Middelbare schoolstudenten5.307.934
Voortgezet onderwijs (middelbare school) studenten5.247.752
- Algemene middelbare school3.046.666
- Beroeps-/technische school1.736.473
- Imam Hatip-middelbare school464.613
Totaal leraren1.211.799
- Openbare instellingen1.067.218
- Particuliere instellingen144.581
Totaal scholen75.012
Totaal klaslokalen769.933
Student-leraar ratio (lagere/middelbare/voortgezet)17:1 / 13:1 / 12:1

Vragen

Hoeveel studenten waren ingeschreven voor formeel onderwijs in Turkije in 2025-2026?
17.704.308 studenten, volgens de statistieken van het Ministerie van Onderwijs gepubliceerd op 1 oktober 2026.
Hoeveel leraren heeft Turkije in het schooljaar 2025-2026?
1.211.799 leraren in totaal, met 1.067.218 in openbare instellingen en 144.581 in particuliere instellingen, volgens MEB-gegevens.
Wat is de student-leraar ratio in Turkse scholen?
De MEB rapporteerde ratio's van 17 studenten per leraar in lagere school, 13 in middelbare school en 12 in voortgezet onderwijs.
Hoeveel scholen zijn er in Turkije?
75.012 scholen in totaal — 59.914 openbare, 15.094 particuliere en vier eenheden voor afstandsonderwijs, volgens het ministerie.
Welk aandeel van de studenten bezoekt particuliere scholen in Turkije?
1.485.021 studenten bezochten particuliere instellingen van in totaal 17.704.308, met de rest in openbare scholen (15.167.794) en afstandsonderwijs (1.051.493), volgens MEB-cijfers.

Hoe de wereld het vertelt

Bronnen

  1. MEB (Strateji Geliştirme Başkanlığı) — 2025-2026 Örgün Eğitim İstatistikleri Açıklandı
  2. Hürriyet — Türkiye'nin eğitim tablosu: 17,7 milyon öğrenci, 1,2 milyon öğretmen
  3. Anadolu Agency (AA) — MEB 2025-2026 örgün eğitim istatistiklerini açıkladı

Dit stuk is gemaakt met kunstmatige intelligentie en vóór publicatie automatisch op bronnen gecontroleerd. Ziet u een fout, vraag dan om een correctie. Correctie of weerwoord aanvragen · Hoe we dit maken

Gerelateerd