Motoryzacja · Artykuł
BYD Atto 8: Specyfikacja siedmiomiejscowego elektrycznego SUV-a 2027 roku
Opublikowano:
W skrócie
Atto 8 od BYD to siedmiomiejscowy elektryczny SUV zaprezentowany na Paryskim Salonie Samochodowym 2026, z planowanym rozpoczęciem sprzedaży w Europie w pierwszym kwartale 2027 roku. Łączy baterię Blade 115 kWh z proprietary systemem szybkiego ładowania Flash Charging firmy BYD, obiecującym doładowanie z 10 do 97% w ciągu dziewięciu minut, i dostępny jest w wersji napędu tylnego 462 KM lub w wersji napędu całkowitego 775 KM.
Ta wersja jest tłumaczeniem maszynowym oryginału (English). Przeczytaj oryginał
BYD zaprezentowała Atto 8 na Paryskim Salonie Samochodowym 2026, który odbywał się od 12 do 18 października, pozycjonując go jako flagowy pojazd swojej europejskiej gamy SUV-ów umiejscowiony wyżej niż Atto 2, Atto 3, Sealion 5 i Seal U. Sprzedaż w Europie ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2027 roku, zgodnie z własnym ogłoszeniem BYD i artykułami autoevolution i diariomotor.com. BYD nie ujawniła cen na żaden rynek w momencie paryskiej prezentacji.
Rozmiary i design
Atto 8 to siedmiomiejscowy crossover o długości 5040 mm, szerokości 1996 mm i wysokości 1760 mm z rozstawem osi 2950 mm, zgodnie ze specyfikacją podaną przez carnewschina.com. Hiszpańskie wydanie diariomotor.com zauważa, że pojazd jest o około 11 cm dłuższy niż Audi Q7. Cechy eksterioru obejmują reflektory matrycowe LED, pasek tylnych świateł z motywem nieskończoności i podświetlane godło na tylnej części pojazdu.
Dwa zestawy napędowe, jedna bateria
Obie wersje Atto 8 korzystają z tego samego akumulatora Blade drugiej generacji o pojemności 115 kWh. Bazowa wersja Design ma napęd na tylne koła z jednym silnikiem o mocy 462 KM (456 KM) i momencie obrotowym 365 Nm, przyspieszając z 0 do 100 km/h w 8,0 sekund. Według km77.com zasięg WLTP tej wersji wynosi 653 km, podczas gdy diariomotor.com i autoevolution.com podają 652 km. Wersja Excellence dodaje drugi silnik do napędu na wszystkie koła z maksymalną mocą 570 kW — opisaną przez BYD jako 775 KM — czasem przyspieszenia 0-100 km/h wynoszącym 4,6 sekundy, maksymalną prędkością 240 km/h i zasięgiem WLTP 602 km, zgodnie z km77.com, diariomotor.com i autoevolution.com; carnewschina.com oddzielnie podaje ogólny zasięg WLTP 653 km dla pojazdu bez sprecyzowania, do której wersji się to odnosi.
| Specyfikacja | Design (napęd tylny) | Excellence (napęd na wszystkie koła) |
|---|---|---|
| Moc | 462 KM (456 KM) | 775 KM (maksymalne 570 kW) |
| Silniki | Jeden, tylny | Dwa, przedni + tylny |
| 0-100 km/h | 8,0 s | 4,6 s |
| Prędkość maksymalna | Nie określona przez źródła | 240 km/h |
| Zasięg WLTP | 652-653 km (źródła się różnią) | 602 km |
| Bateria | Bateria Blade 115 kWh | Bateria Blade 115 kWh |
Flash Charging: główna cecha
Atto 8 jest pierwszym modelem BYD sprzedawanym w Europie z proprietary systemem szybkiego ładowania Flash Charging, zgodnie z carnewschina.com i autoevolution.com. autoevolution.com, km77.com i diariomotor.com podają, że bateria może zostać załadowana z 10% do 70% w ciągu pięciu minut, podczas gdy carnewschina.com stwierdza, że ten sam pięciominutowy ładunek pokrywa 19% do 70%; wszystkie cztery źródła zgadzają się, że bateria osiąga 10% do 97% w ciągu dziewięciu minut w warunkach standardowych. W temperaturze -30°C ładowanie z 20% do 97% zajmuje 12 minut, co jest około trzema minutami dłużej niż w normalnych warunkach.
Źródła różnią się co do liczby stacji Flash Charging, które będą obsługiwać ten pojazd. autoevolution.com i diariomotor.com podają docelową liczbę 3000 stacji w całej Europie do końca 2027 roku, podczas gdy km77.com cytuje bardziej ograniczony plan 300 stacji tylko w Hiszpanii do tej samej daty; carnewschina.com oddzielnie powołuje się na globalny cel 6000 ładowarek za granicą. Liczby te wydają się opisywać różne zakresy geograficzne, a nie wzajemnie się sprzeczać, ale BYD nie opublikował jednolitego skonsolidowanego planu wdrożenia w przeglądanych źródłach.
Wnętrze i technologia
- Cyfrowy zestaw wskaźników 10,25 cala i centralny ekran dotykowy 15,6 cala z Google Built-in, w tym Google Maps, Google Assistant i Google Play (km77.com, autoevolution.com)
- Wyświetlacz na szybie czołowej opisywany przez BYD jako odpowiednik 26-calowego ekranu
- Klimatyzacja strefowa z trzema strefami z funkcjami ogrzewania, wentylacji i masażu na przedních siedzeniach i zewnętrznych siedzeniach rzędu środkowego
- Panoramiczny dach szklany o powierzchni 2,39 metra kwadratowego
- Przestrzeń bagażnika 270 litrów przy wykorzystaniu wszystkich siedmiu siedzeń, powiększająca się do 1960 litrów po złożeniu drugiego i trzeciego rzędu, plus przedni bagażnik 136 litrów
Cena i pozycja na rynku
BYD nie ogłosiła ceny Atto 8 na żaden rynek. diariomotor.com pozycjonuje pojazd jako potencjalnego konkurenta Audi Q7 (od około €95,215 w Hiszpanii), BMW X5 (około €95,437) i Mercedes-Benz GLE (około €93,044), zauważając że istniejący siedmiomiejscowy Tang od BYD zaczyna się od około €54,125 w Hiszpanii — różnica, którą wydanie sugeruje, może przełożyć się na znacznie niższą cenę dla Atto 8 w stosunku do konkurentów z marek niemieckich, choć jest to spekulacja wydania, a nie potwierdzona liczba.
Pytania
- Kiedy BYD Atto 8 trafi do sprzedaży?
- BYD planuje rozpocząć sprzedaż europejską Atto 8 w pierwszym kwartale 2027 roku, po zaprezentowaniu SUV-a na Paryskim Salonie Samochodowym 2026 w październiku 2026 roku.
- Jak szybko ładuje się BYD Atto 8?
- Korzystając z systemu Flash Charging firmy BYD, bateria 115 kWh osiąga 10% do 97% w ciągu dziewięciu minut w warunkach standardowych, zgodnie ze wszystkimi czterema przeglądanymi źródłami; większość podaje, że 70% osiąga się z 10% w ciągu pięciu minut, chociaż carnewschina.com stwierdza, że liczba ta zaczyna się od 19%. W temperaturze -30°C ładowanie z 20% do 97% zajmuje około 12 minut.
- Jaki jest zasięg BYD Atto 8?
- Wersja Design z napędem na tylne koła ma zasięg WLTP podawany jako 652 km (diariomotor.com, autoevolution.com) lub 653 km (km77.com), podczas gdy wersja Excellence z napędem na wszystkie koła, która ma większą moc, ma zasięg WLTP wynoszący 602 km.
- Ile miejsc ma BYD Atto 8?
- Atto 8 to siedmiomiejscowy crossover SUV z przestrzenią bagażnika 270 litrów przy wykorzystaniu wszystkich siedzeń i do 1960 litrów po złożeniu tylnych rzędów.
- Ile będzie kosztować BYD Atto 8?
- BYD nie ogłosiła ceny na żaden rynek w momencie jej premiery na Paryskim Salonie Samochodowym w październiku 2026 roku; hiszpańskie media nieformalnie porównały ją z premium samochodami SUV-ami marek niemieckich w cenie około €93,000-€95,000, ale na razie nie ma oficjalnych cen.
Jak opowiada to świat
- HiszpańskiHiszpańskie wydania km77.com i diariomotor.com prezentują Atto 8 przede wszystkim jako zakłócacza rynku, wielokrotnie porównując jego potencjalną cenę z premium samochodami SUV-ami marek niemieckich (Audi Q7, BMW X5, Mercedes GLE) i podkreślając specyficzne dla Hiszpanii plany infrastruktury Flash Charging (300 stacji do końca 2027 roku), a nie paneuropejskie liczby cytowane gdzie indziej.
Źródła
Ten tekst przygotowała sztuczna inteligencja, a przed publikacją przeszedł automatyczną kontrolę źródeł. Jeśli widzisz błąd, poproś o sprostowanie. Poproś o sprostowanie lub odpowiedź · Jak to robimy
Powiązane
MotoryzacjaWiadomość
Smart #2: Dwumiejscowy samochód miejski powraca jako model elektryczny, debiutuje w Paryżu
Smart zaprezentowała całkowicie elektryczny #2 — dwumiejscowy samochód miejski wznowiający format wycofanego z produkcji Fortwo na Paryskim Salonie Samochodowym 12 października 2026 roku. Samochód wyposażony jest w umieszczony z tyłu silnik o mocy 60 kW i akumulatorze LFP o pojemności 35,8 kWh, przy czym europejska cena przedrezerwy wynosi około €19 990–€19 999 w zależności od źródła.

MotoryzacjaWiadomość
Citroën prezentuje koncepcyjny elektryk 2CV, cel — cena około €15 000 do 2028 roku
Citroën zaprezentował bliski produkcji koncept, który wznawia 2CV jako mały samochód elektryczny, a Stellantis ma na celu ustanowić cenę startową około €15 000 (około £12 700). Koncept został ujawniony 11 października 2026 roku przed Paryskim Salonem Samochodowym, a produkcja seryjna zaplanowana jest na 2028 rok.

MotoryzacjaArtykuł
Samochody elektryczne po raz pierwszy wyprzedzają samochody benzynowe na rynku nowych samochodów w Niemczech
Samochody elektryczne z akumulatorem osiągnęły rekordowy udział 34,5% nowych rejestracji samochodów w Niemczech we wrześniu 2026 roku, po raz pierwszy wyprzedzając modele benzynowe (17,4%), zgodnie z Federalnym Urzędem Transportu Motoryzacyjnego (KBA). Zmiana ta nastąpiła po wznowieniu rządowego subsydiowania zakupów i zmniejszeniu się różnicy cenowej między samochodami elektrycznymi a spalinowymi. W całej UE samochody elektryczne z akumulatorem osiągnęły około jedną piątą nowych rejestracji w połowie 2026 roku, pokazują dane ACEA.

MotoryzacjaArtykuł
Dlaczego samochody elektryczne poniżej €25 000 zmieniają krajobraz rynku samochodowego Europy w 2026 roku
Według Transport & Environment, sprzedaż samochodów elektrycznych poniżej €25 000 ma wzrosnąć siedmiokrotnie w 2026 roku w porównaniu z 2024 rokiem. Wzrost napędzany jest podwojeniem liczby dostępnych modeli na rynku, na czele z samochodami takimi jak Renault 5 i Leapmotor T03.