Motoryzacja · Artykuł
Całkowicie nowy Hyundai Tucson piątej generacji: specyfikacja i cechy ujawnione w Korei
Opublikowano:

W skrócie
Hyundai zaprezentował projekt i rozwiązania inżynierskie Tucsona piątej generacji w Korei Południowej we wrześniu i październiku 2026 roku z zaktualizowanym 1,6-litrowym silnikiem turbo benzynowym (193 KM) i 1,6-litrowym systemem turbo hybrydowym (245 KM), większym nadwoziem i nowymi technologiami bezpieczeństwa. Oficjalne koreańskie ceny nie zostały opublikowane w połowie października 2026 roku, jednak Hyundai powiedział, że ceny będą ogłoszone w ciągu miesiąca.
Ta wersja jest tłumaczeniem maszynowym oryginału (English). Przeczytaj oryginał
Firma Hyundai Motor zaprezentowała rozwiązania inżynierskie piątego pokolenia Tucsona środkom masowego przekazu i opinii publicznej w Korei w dwóch etapach: prezentacja designu 18 września 2026 roku w CJ ENM Studio Center w Paju, po której następł dwudniowy głęboki przegląd techniczny zwany "The all-new TUCSON Tech·Experience Day" w dniach 7-8 października 2026 roku w Hyundai Motorstudio Goyang, według Motor Magazine, MotorGraph i The NewsCJ.
Odkrycie pojawia się w momencie, gdy Hyundai twierdzi, że linia Tucsona przekroczyła 10 milionów skumulowanych globalnych sprzedaży w 2025 roku — po raz pierwszy od czasu debiutu modelu w 2004 roku jeden z jego SUV-ów osiągnął tę liczbę, poinformował Global Economic.
Dwa silniki: zaktualizowane wyniki benzyny i hybrydy
Na rynku koreańskim Hyundai potwierdziła dwa układy napędowe: 1,6-litrowy silnik turbo benzynowy i 1,6-litrowy system turbo hybrid. Silnik benzynowy teraz produkuje 193 KM, co stanowi wzrost o 13 KM, i jest sparowany z nową 8-biegową automatyczną skrzynią biegów zastępującą poprzednią 7-biegową skrzynię dwusprzęgnową, według MotorGraph i CarGuy. Połączony wynik mocy hybrydowego systemu wzrasta o 10 KM do 245 KM, przy użyciu tego, co Hyundai nazywa systemem hybrydowym następnej generacji z dwoma silnikami, według MotorGraph.
| Specyfikacja | 1,6 Turbo Benzynowy | 1,6 Turbo Hybrydowy |
|---|---|---|
| Maksymalna moc | 193 KM (+13 KM) | 245 KM razem (+10 KM) |
| Moment obrotowy | 27,0 kgf·m | 38,7 kgf·m |
| Skrzynia biegów / system napędu | 8-biegowa automatyczna (była 7-biegowa DCT) | System hybrydowy następnej generacji z dwoma silnikami |
| Łączny pobór paliwa | 12,2 km/l | 17,4 km/l (+1,2 km/l) |
Motor Magazine podała moment obrotowy silnika benzynowego na 27,0 kgf·m i hybridy na 38,7 kgf·m, wraz z tymi samymi danymi dotyczącymi spalania paliwa. W teście jazdy z Hyundai Motorstudio Goyang do Gimpo, około 90 km w ciągu około dwóch godzin po drogach miejskich, autostradach i drogach ekspresowych, The NewsCJ zarejestrowała 10,1 km/l w modelu benzynowym podczas rzeczywistej jazdy mieszanej, w porównaniu z oficjalnym wynikiem łącznym 12,2 km/l.
Większy kadłub z większą przestrzenią kabiny
Nowy Tucson rośnie we wszystkich wymiarach. Całkowita długość zwiększa się o 60 mm do 4700 mm, szerokość o 40 mm do 1905 mm, wysokość o 20 mm do 1685 mm, a rozstaw osi o 30 mm do 2785 mm, według Motor Magazine. Przestrzeń dla nóg w drugim rzędzie powiększa się o 14 mm, a przestrzeń dla głowy o 29 mm do 1031 mm, podczas gdy przestrzeń na ramiona rośnie o 6 mm w obu rzędach, poinformowali MotorGraph i CarGuy. Drzwi tylne otwierają się teraz do 83 stopni, w porównaniu z poprzednimi 73 stopniami. Pojemność bagażnika wzrasta do 645 litrów w wersji benzynowej (+23 litry) i 639 litrów w wersji hybrydowej (+29 litrów).
Hyundai opisuje zewnętrze przy użyciu języka designu "Art of Steel". Pokrywa silnika z klapą jest o 15% dłuższa przy 50% większej objętości pionowej, panele boczne noszą około 20% większą objętość volumetryczną, a kąt tylnego błotnika wzrasta o około 13 stopni w porównaniu z poprzednim modelem, poinformowali CarGuy i Global Economic. Zmiany aerodynamiczne — w tym przeprojektowany tylny spoiler, aktywne klapy powietrzne i zmieniony kształt spodu — obniżają współczynnik oporu z 0,33 do 0,30 Cd.
Wytrzymałość nadwozia i dziewięć poduszek powietrznych
Hyundai mówi, że udział stali o wysokiej wytrzymałości w nadwoziu wzrasta z 55,2% do 58%, a wytrzymałość filara B wzrasta z 1,5 GPa do 1,8 GPa. Według MotorGraph, sztywność skrętna poprawia się o 20,7%, a sztywność zginająca o 34,5%, podczas gdy przestrzeń przeżycia pasażera przy zderzeniu bocznym wzrasta o około 22,7%.
- Dziewięć poduszek powietrznych jako wyposażenie standardowe
- System odblokowywania drzwi z podwójnym zasilaniem, który Motor Magazine opisuje jako pierwszy u Hyundai
- Asystent unikania kolizji przy parkowaniu w przód
- System kamery z widokiem naziemnym
- Asystent pamięci cofania, według Motor Magazine
Technologia kabiny i izolacja dźwięku
Motor Magazine poinformowała, że nowy Tucson wprowadza pierwszą platformę infotainmentu Hyundai "Pleos Connect", która obejmuje agenta generatywnego sztucznej inteligencji zwanego "Gleo AI" i wbudowany sklep aplikacji. Inne cechy kabiny wymienione przez MotorGraph i CarGuy obejmują bezprzewodowe ładowanie podwójnego telefonu, ukryty zasobnik dla oparcia dłoni, uchwyty na kubki na liściu drzwi drugiego rzędu i modułowe akcesoria cargo AddGear firmy Hyundai.
Aby zmniejszyć hałas, Hyundai pogrubiła przednią szybę boczną z 4 mm na 5 mm i rozszerzyła zastosowanie szkła absorbującego dźwięk, według The NewsCJ. MotorGraph i CarGuy dodały, że mocowania silnika i skrzyni biegów zostały przeprojektowane za pomocą konstrukcji klapy i podwójnego stopu, a pod dywanikiem podłogi dodano gęstą piankę polietylenową w celu ograniczenia wibracji i hałasu docierających do kabiny.
Całkowicie nowy Tucson będzie służyć jako rodzinny SUV wspierający różnorodne codzienne życie globalnych klientów.
Ceny i czas uruchomienia w Korei
W momencie technicznego odkrycia Hyundai nie opublikowała koreańskich cen detalicznych. Motor Magazine poinformowała, że firma powiedziała, iż ceny zostaną ogłoszone w październiku 2026 roku wraz z rozpoczęciem sprzedaży krajowej. Pokrycie CarGuy na temat przeglądu z 11 października Tech·Experience Day sygnalizowało oczekiwany wzrost ceny związany z nową platformą i rozszerzonym wyposażeniem, bez podania konkretnych danych.
Ponieważ oficjalne ceny, nazwy wariantów i daty międzynarodowego otwarcia były nadal w toku na moment tych raportów, kupujący porównujący nowy Tucson ze starszym modelem lub konkurentami będą musieli czekać na formalne ogłoszenie cen Hyundai w Korei przed ostatecznym potwierdzeniem konfiguracji.
Pytania
- Jakie silniki oferuje Hyundai Tucson 2026 (piątej generacji) w Korei?
- Hyundai potwierdziła 1,6-litrowy silnik turbo benzynowy produkujący 193 KM z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów i 1,6-litrowy system turbo hybrydowy z łączną mocą 245 KM, według MotorGraph i CarGuy.
- Czy nowy Tucson jest większy niż poprzednia generacja?
- Według Motor Magazine długość rośnie o 60 mm do 4700 mm, szerokość o 40 mm do 1905 mm, wysokość o 20 mm do 1685 mm, a rozstaw osi o 30 mm do 2785 mm.
- Jaki jest pobór paliwa nowego Tucsona?
- Oficjalny wynik łączny Hyundai to 12,2 km/l dla 1,6 turbo benzynowego i 17,4 km/l dla 1,6 turbo hybrydowego; rzeczywisty test jazdy The NewsCJ zanotował 10,1 km/l w modelu benzynowym.
- Ile kosztuje nowy Tucson?
- Oficjalne ceny koreańskie nie zostały ogłoszone na moment tych raportów; Motor Magazine powiedziała, że Hyundai planowała ujawnić ceny w październiku 2026 roku wraz z uruchomieniem sprzedaży krajowej.
- Jakie nowe funkcje bezpieczeństwa ma Tucson piątej generacji?
- MotorGraph i Motor Magazine wymienili dziewięć standardowych poduszek powietrznych, system odblokowywania drzwi z podwójnym zasilaniem opisany jako pierwszy u Hyundai, asystent unikania kolizji przy parkowaniu w przód, kamerę z widokiem naziemnym i stal o wyższej wytrzymałości w filarze B.
Jak opowiada to świat
- PolskiKoreańskie publikacje handlowe i motoryzacyjne przedstawiały odkrycie głównie jako pokaz techniczny — sztywność nadwozia, aerodynamika, izolacja dźwięku i nowy system hybrydowy — związane z kamieniem milowym Hyundai w postaci 10 milionów skumulowanych globalnych sprzedaży Tucsona od 2004 roku, podczas gdy ostateczne koreańskie ceny traktowały jako wciąż rozwijającą się historię oczekiwaną w październiku 2026 roku.
Źródła
Ten tekst przygotowała sztuczna inteligencja, a przed publikacją przeszedł automatyczną kontrolę źródeł. Jeśli widzisz błąd, poproś o sprostowanie. Poproś o sprostowanie lub odpowiedź · Jak to robimy
Powiązane
MotoryzacjaArtykuł
BYD Atto 8: Specyfikacja siedmiomiejscowego elektrycznego SUV-a 2027 roku
Atto 8 od BYD to siedmiomiejscowy elektryczny SUV zaprezentowany na Paryskim Salonie Samochodowym 2026, z planowanym rozpoczęciem sprzedaży w Europie w pierwszym kwartale 2027 roku. Łączy baterię Blade 115 kWh z proprietary systemem szybkiego ładowania Flash Charging firmy BYD, obiecującym doładowanie z 10 do 97% w ciągu dziewięciu minut, i dostępny jest w wersji napędu tylnego 462 KM lub w wersji napędu całkowitego 775 KM.
MotoryzacjaWiadomość
Smart #2: Dwumiejscowy samochód miejski powraca jako model elektryczny, debiutuje w Paryżu
Smart zaprezentowała całkowicie elektryczny #2 — dwumiejscowy samochód miejski wznowiający format wycofanego z produkcji Fortwo na Paryskim Salonie Samochodowym 12 października 2026 roku. Samochód wyposażony jest w umieszczony z tyłu silnik o mocy 60 kW i akumulatorze LFP o pojemności 35,8 kWh, przy czym europejska cena przedrezerwy wynosi około €19 990–€19 999 w zależności od źródła.

MotoryzacjaWiadomość
Citroën prezentuje koncepcyjny elektryk 2CV, cel — cena około €15 000 do 2028 roku
Citroën zaprezentował bliski produkcji koncept, który wznawia 2CV jako mały samochód elektryczny, a Stellantis ma na celu ustanowić cenę startową około €15 000 (około £12 700). Koncept został ujawniony 11 października 2026 roku przed Paryskim Salonem Samochodowym, a produkcja seryjna zaplanowana jest na 2028 rok.

MotoryzacjaArtykuł
Samochody elektryczne po raz pierwszy wyprzedzają samochody benzynowe na rynku nowych samochodów w Niemczech
Samochody elektryczne z akumulatorem osiągnęły rekordowy udział 34,5% nowych rejestracji samochodów w Niemczech we wrześniu 2026 roku, po raz pierwszy wyprzedzając modele benzynowe (17,4%), zgodnie z Federalnym Urzędem Transportu Motoryzacyjnego (KBA). Zmiana ta nastąpiła po wznowieniu rządowego subsydiowania zakupów i zmniejszeniu się różnicy cenowej między samochodami elektrycznymi a spalinowymi. W całej UE samochody elektryczne z akumulatorem osiągnęły około jedną piątą nowych rejestracji w połowie 2026 roku, pokazują dane ACEA.