Motoryzacja · Artykuł
Samochody elektryczne po raz pierwszy wyprzedzają samochody benzynowe na rynku nowych samochodów w Niemczech
Opublikowano:

W skrócie
Samochody elektryczne z akumulatorem osiągnęły rekordowy udział 34,5% nowych rejestracji samochodów w Niemczech we wrześniu 2026 roku, po raz pierwszy wyprzedzając modele benzynowe (17,4%), zgodnie z Federalnym Urzędem Transportu Motoryzacyjnego (KBA). Zmiana ta nastąpiła po wznowieniu rządowego subsydiowania zakupów i zmniejszeniu się różnicy cenowej między samochodami elektrycznymi a spalinowymi. W całej UE samochody elektryczne z akumulatorem osiągnęły około jedną piątą nowych rejestracji w połowie 2026 roku, pokazują dane ACEA.
Ta wersja jest tłumaczeniem maszynowym oryginału (English). Przeczytaj oryginał
We wrześniu 2026 roku niemiecki organ rejestracyjny, Kraftfahrt-Bundesamt (KBA), zanotował 88 599 nowo zarejestrowanych samochodów elektrycznych z akumulatorem, z udziałem rynkowym 34,5 procent. Po raz pierwszy na bazie miesięcznej samochody elektryczne wyprzedzały samochody benzynowe, które spadły do 44 632 jednostek i udziału 17,4 procent, spadając o 29,2 procent rok do roku. Rejestracje samochodów z silnikami diesla spadły o 20,1 procent do 23 058 jednostek, czyli 9 procent rynku, poinformował KBA.
Przełomowy moment Niemiec we wrześniu
Zmiana narastała przez cały 2026 rok. Samochody elektryczne z akumulatorem miały około 22 procent udziału w nowych rejestracjach w styczniu, zgodnie z raportem niemieckiego portalu informacyjnego Lomazoma opartym na danych KBA, zanim wzrosły do 34,5 procent we wrześniu. W średniej za okres styczeń-wrzesień 2026 roku samochody elektryczne z akumulatorem miały udział 27,2 procent, w górę od 19,3 procent za cały rok 2025, zgodnie z analizą danych KBA przez Autobild. Poprzedni miesięczny rekord udziału samochodów elektrycznych wynoszący 31,7 procent został ustalony w sierpniu 2023 roku, zauważyła Autobild.
| Typ napędu | Jednostki | Udział rynkowy | Zmiana rok do roku |
|---|---|---|---|
| Samochód elektryczny z akumulatorem (BEV) | 88 599 | 34.5% | +95% |
| Benzyna | 44 632 | 17.4% | -29.2% |
| Diesel | 23 058 | 9.0% | -20.1% |
| Hybryd, w tym plug-in | 98 871 | 38.5% | +1.7% |
| — z czego hybryd plug-in | 27 681 | 10.8% | mniej więcej bez zmian |
Ogółem rejestracje samochodów w Niemczech wzrosły o 9,0 procent rok do roku do 256 774 jednostek we wrześniu, a średnie emisje CO2 nowych samochodów spadły o 19,6 procent do 82.7 grama na kilometr, poinformował KBA.
Dlaczego samochody ze spalinami tracą pozycje
Wznowione rządowe subsydiowanie zakupów jest głównym czynnikiem, według raportów t-online i Lomazoma, które obydwa powołują się na dane rejestracyjne KBA. Wnioski są przyjmowane od połowy maja 2026 roku, z mocą wsteczną na zakupy dokonane od stycznia 2026 roku, i mogą wynosić od €1 500 do €6 000 w zależności od dochodu gospodarstwa domowego, modelu samochodu i wielkości rodziny; gospodarstwa domowe zarabiające poniżej €45 000 rocznie kwalifikują się do maksymalnego dofinansowania €6 000. Do początku października zatwierdzone zostały około 100 000 wniosków, poinformowała t-online.
Różnica cenowa między samochodami elektrycznymi a spalinowymi również drastycznie się zmniejszyła. We wrześniu 2026 roku samochody elektryczne kosztowały średnio około €2 100 więcej niż porównywalne modele benzynowe, w porównaniu z różnicą ponad €7 300 w 2024 roku, zgodnie z raportem Lomazoma. Publiczna sieć ładowania Niemiec rozszerzyła się do ponad 212 000 punktów, w tym około 156 000 ładowarek standardowych i prawie 56 000 ładowarek szybkich, poinformował ten sam raport.
Poza tym, że samochody elektryczne zyskują grunt, wzorce popytu w segmencie spalinowym również się zmieniły. Zgodnie z analizą danych KBA przez t-online, rejestracje samochodów sportowych spadły o 34,7 procent rok do roku we wrześniu, największy spadek spośród wszystkich segmentów, a rejestracje pojazdów rekreacyjnych (kamperów) spadły o 29,8 procent, kontynuując spadek z maksimów z czasów pandemii. T-online opisała ten trend jako względy praktyczne przeważające nad preferencjami stylu życia przy zakupie samochodu.
Szerszy obraz europejski
Zmiana w Niemczech odzwierciedla wolniejszy, ale stały trend na całej Unii Europejskiej. Samochody elektryczne z akumulatorem miały 20 procent udziału w nowych rejestracjach UE w pierwszych pięciu miesiącach 2026 roku, w górę od 15,3 procent w tym samym okresie 2025 roku, zgodnie z Europejskim Stowarzyszeniem Producentów Samochodów (ACEA). Samochody hybrydowe pozostały największą kategorią na poziomie 37,8 procent, a samochody hybrydowe plug-in stanowiły 9,7 procent. Połączony udział benzyny i diesla spadł do 30,1 procent, z 38 procent rok wcześniej, powiedziała ACEA.
Dane ACEA pokazują, że rejestracje samochodów elektrycznych z akumulatorem rosły najszybciej we Włoszech (+75,7 procent), Francji (+55,4 procent) i Niemczech (+40,9 procent) w tym okresie. Ogółem nowe rejestracje samochodów UE wzrosły o 4 procent rok do roku do maja 2026 roku.
Zmiana na poziomie UE zachodzi na tle unormowania z 2023 roku, potwierdzonego przez Parlament Europejski, które ustanawia cel całej floty zero emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych sprzedawanych od 2035 roku — zmniejszenie o 100 procent od poziomów 2021 roku — z pośrednim celem zmniejszenia o 55 procent dla samochodów do 2030 roku.
- Wznowione niemieckie subsydiowanie zakupów w wysokości €1 500–€6 000, zastosowane z mocą wsteczną od stycznia 2026 roku
- Zmniejszająca się średnia różnica cenowa między samochodami elektrycznymi a spalinowymi, z ponad €7 300 w 2024 roku do około €2 100 we wrześniu 2026 roku
- Rozszerzona infrastruktura ładowania, z ponad 212 000 publicznych punktów ładowania w Niemczech
- Wysokie ceny paliwa i zmniejszający się popyt na modele diesel i benzyna
- Cel Unii Europejskiej na 2035 rok zerowych emisji dla nowych samochodów i dostawczych
Pytania
- Jaki jest teraz udział samochodów elektrycznych w nowych samochodach w Niemczech?
- Samochody elektryczne z akumulatorem osiągnęły 34,5 procent nowych rejestracji samochodów w Niemczech we wrześniu 2026 roku, zgodnie z KBA, po raz pierwszy wyprzedzając samochody benzynowe na poziomie 17,4 procent na bazie miesięcznej.
- Dlaczego sprzedaż samochodów elektrycznych w Niemczech wzrasta tak szybko w 2026 roku?
- Raporty t-online i Lomazoma, powołujące się na dane KBA, wskazują na wznowione rządowe subsydiowanie zakupów w wysokości €1 500–€6 000 od maja 2026 roku, mniejszą różnicę cenową z samochodami spalinowymi i rozszerzającą się sieć ładowania.
- Czy przejście na samochody elektryczne odbywa się w całej Europie, a nie tylko w Niemczech?
- Tak, choć wolniej: dane ACEA pokazują, że samochody elektryczne z akumulatorem miały około 20 procent udziału w nowych rejestracjach UE do maja 2026 roku, w górę od 15,3 procent rok wcześniej, z połączonym udziałem benzyny i diesla spadającym do 30,1 procent.
- Które typy pojazdów tracą najwięcej przed samochodami elektrycznymi w Niemczech?
- Zgodnie z analizą danych KBA przez t-online, rejestracje samochodów sportowych spadły o 34,7 procent, a rejestracje pojazdów rekreacyjnych (kamperów) spadły o 29,8 procent rok do roku we wrześniu 2026 roku, obok spadków w rejestracjach samochodów benzynowych (-29,2 procent) i diesla (-20,1 procent).
- Czy istnieje termin ostateczny UE do wyeliminowania sprzedaży samochodów spalinowych?
- Parlament Europejski potwierdził unormowanie z 2023 roku ustanawiające cel całej floty zero emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych sprzedawanych od 2035 roku, co odpowiada zmniejszeniu o 100 procent od poziomów emisji 2021 roku.
Jak opowiada to świat
- NiemieckiNiemieckie media, takie jak t-online i Autobild, postrzegają zmianę głównie jako krajowe wydarzenie rynkowe napędzane subsydiami — podkreślając wznowiony bodziec zakupowy, zmniejszającą się różnicę cenową między samochodami elektrycznymi i spalinowymi oraz zmniejszający się popyt na samochody benzynowe, diesla, sportowe i kampery, z mniejszym naciskiem na unormowania klimatyczne na poziomie UE.
Źródła
- Kraftfahrt-Bundesamt — Fahrzeugzulassungen im September 2026
- ACEA — New car registrations: +4% in May 2026 year-to-date; battery-electric 20% market share
- European Parliament — Fit for 55: zero CO2 emissions for new cars and vans in 2035
- t-online — Auto-Markt: Nachfrage nach diesen Klassen bricht deutlich ein
- Autobild — Ein Drittel aller Neuwagen sind E-Autos
- Lomazoma — E-Autos verdrängen Verbrenner: Das steckt hinter dem Boom
Ten tekst przygotowała sztuczna inteligencja, a przed publikacją przeszedł automatyczną kontrolę źródeł. Jeśli widzisz błąd, poproś o sprostowanie. Poproś o sprostowanie lub odpowiedź · Jak to robimy
Powiązane
MotoryzacjaWiadomość
Smart #2: Dwumiejscowy samochód miejski powraca jako model elektryczny, debiutuje w Paryżu
Smart zaprezentowała całkowicie elektryczny #2 — dwumiejscowy samochód miejski wznowiający format wycofanego z produkcji Fortwo na Paryskim Salonie Samochodowym 12 października 2026 roku. Samochód wyposażony jest w umieszczony z tyłu silnik o mocy 60 kW i akumulatorze LFP o pojemności 35,8 kWh, przy czym europejska cena przedrezerwy wynosi około €19 990–€19 999 w zależności od źródła.

MotoryzacjaWiadomość
Citroën prezentuje koncepcyjny elektryk 2CV, cel — cena około €15 000 do 2028 roku
Citroën zaprezentował bliski produkcji koncept, który wznawia 2CV jako mały samochód elektryczny, a Stellantis ma na celu ustanowić cenę startową około €15 000 (około £12 700). Koncept został ujawniony 11 października 2026 roku przed Paryskim Salonem Samochodowym, a produkcja seryjna zaplanowana jest na 2028 rok.

MotoryzacjaArtykuł
Dlaczego samochody elektryczne poniżej €25 000 zmieniają krajobraz rynku samochodowego Europy w 2026 roku
Według Transport & Environment, sprzedaż samochodów elektrycznych poniżej €25 000 ma wzrosnąć siedmiokrotnie w 2026 roku w porównaniu z 2024 rokiem. Wzrost napędzany jest podwojeniem liczby dostępnych modeli na rynku, na czele z samochodami takimi jak Renault 5 i Leapmotor T03.

MotoryzacjaWiadomość
Verstappen zdobywa rekordową 50. pole position na Grand Prix Singapuru
Max Verstappen zdobył pole position na Grand Prix Singapuru 10 października 2026 roku z czasem okrążenia 1:31.373 na torze Marina Bay Street Circuit, wyprzedzając kierowcę Ferrari'ego Charles'a Leclerca o 0.054 sekundy. To 50. pole position w jego karierze, co czyni go dopiero piątym kierowcą w historii Formuły 1, który osiągnął tę markę.