Auto · Artikel
Elektrische auto's voorbijgestreefd benzineauto's op Duitslands markt voor nieuwe auto's voor het eerst
Gepubliceerd:

In het kort
Batterij-elektrische auto's bereikten een recordaandeel van 34,5% van nieuwe autoregistraties in Duitsland in september 2026, voorbij benzinemodellen (17,4%) voor het eerst, aldus het Federale Motorvoertuigdiensten (KBA). De verschuiving volgt op een hersteld staatsinkoopsubsidie en een kleinere prijskloof met verbrandingsmotoren. In de gehele EU bereikten batterij-elektrische voertuigen naar ACEA-gegevens ongeveer een vijfde van nieuwe registraties tegen medio 2026.
Deze versie is een machinevertaling van het origineel (English). Lees het origineel
In september 2026 registreerde Duitslands voertuigregistratieautoriteit, de Kraftfahrt-Bundesamt (KBA), 88.599 nieuw geregistreerde batterij-elektrische auto's, met een marktaandeel van 34,5 procent. Voor het eerst op maandelijkse basis zette dat elektrische auto's voor benzineauto's, die daalde naar 44.632 eenheden en een aandeel van 17,4 procent, een daling van 29,2 procent jaar-op-jaar. Diesel-registraties daalden 20,1 procent naar 23.058 eenheden, of 9 procent van de markt, aldus het KBA.
Het Septemberkantelpunt van Duitsland
De omkering bouwde zich gedurende 2026 op. Batterij-elektrische auto's hielden volgens een rapport van de Duitse nieuwssite Lomazoma gebaseerd op KBA-cijfers in januari ongeveer 22 procent van nieuwe registraties, voordat ze klommen naar septemberlandaandeel van 34,5 procent. Gemiddeld over januari tot september 2026 hadden batterij-elektrische voertuigen een aandeel van 27,2 procent, omhoog van 19,3 procent voor het volledige jaar 2025, volgens Autobild's analyse van KBA-gegevens. Het vorige maandelijkse record voor batterij-elektrisch aandeel, 31,7 procent, was in augustus 2023 vastgesteld, aldus Autobild.
| Aandrijving | Eenheden | Marktaandeel | Jaar-op-jaar verandering |
|---|---|---|---|
| Batterij-elektrisch (BEV) | 88.599 | 34,5% | +95% |
| Benzine | 44.632 | 17,4% | -29,2% |
| Diesel | 23.058 | 9,0% | -20,1% |
| Hybride, incl. plug-in | 98.871 | 38,5% | +1,7% |
| — waarvan plug-in hybride | 27.681 | 10,8% | ongeveer stabiel |
Totale autoregistraties in Duitsland stegen 9,0 procent jaar-op-jaar naar 256.774 eenheden in september, en gemiddelde CO₂-emissies van nieuwe auto's daalde 19,6 procent naar 82,7 gram per kilometer, aldus het KBA.
Waarom verbrandingsmotormodellen terrein verliezen
Een herstelde federale inkoopsubsidie is een centrale drijfveer, volgens berichtgeving van t-online en Lomazoma, beide citerende KBA-registratiegegevens. Aanvragen zijn sinds medio mei 2026 geaccepteerd, terugwerkend tot aankopen vanaf januari 2026, en kunnen tussen €1.500 en €6.000 bedragen afhankelijk van huishoudinkomen, voertuigmodel en gezinsgrootte; huishoudens met een jaarlijks inkomen onder €45.000 kwalificeren voor het maximale €6.000. Begin oktober waren ongeveer 100.000 aanvragen goedgekeurd, aldus t-online.
De prijskloof tussen elektrische en verbrandingsmotorauto's is ook sterk verkleind. In september 2026 kostten elektrische auto's gemiddeld ongeveer €2.100 meer dan vergelijkbare benzinemodellen, omlaag van een kloof van meer dan €7.300 in 2024, volgens Lomazoma's rapport. Duitslands openbare laadnetwerk is uitgebreid naar meer dan 212.000 punten, waaronder ongeveer 156.000 standaardladers en bijna 56.000 snelladers, aldus hetzelfde rapport.
Buiten elektrische auto's die terrein winnen, zijn vraagpatronen ook verschoven binnen het verbrandingssegment. Volgens t-online's analyse van KBA-cijfers daalden sportautoregistraties 34,7 procent jaar-op-jaar in september, de steilste daling van enig segment, terwijl recreatieve voertuigregistraties (campers) daalden 29,8 procent, voortzetting van een daling van pandemische hoogtepunten. T-online beschreef de trend als praktische overwegingen die levensstijlvoorkeur overstijgen bij autokoop.
Het bredere Europese plaatje
Duitslands verschuiving weerspiegelt een langzamere maar gestage trend in de gehele Europese Unie. Batterij-elektrische auto's hielden in de eerste vijf maanden van 2026 een aandeel van 20 procent van nieuwe EU-registraties, omhoog van 15,3 procent in dezelfde periode in 2025, volgens de European Automobile Manufacturers' Association (ACEA). Hybride-elektrische auto's bleven de grootste kategoriecategorie op 37,8 procent, terwijl plug-in hybriden 9,7 procent hielden. Het gecombineerde aandeel benzine en diesel daalde naar 30,1 procent, van 38 procent een jaar eerder, aldus ACEA.
ACEA-cijfers tonen batterij-elektrische registraties groeiden snelst in Italië (+75,7 procent), Frankrijk (+55,4 procent) en Duitsland (+40,9 procent) over die periode. Algehele EU-neuwautoregistraties stegen 4 procent jaar-op-jaar tot mei 2026.
De EU-brede verschuiving vindt plaats tegen een verordening uit 2023, bevestigd door het Europees Parlement, die een vlootemissiedoel stelt van nul CO₂-emissies voor nieuwe personenauto's en bestelwagens verkocht vanaf 2035 — een reductie van 100 procent vanaf 2021-niveaus — met een tussentijds doel van een reductie van 55 procent voor auto's tegen 2030.
- Een herstelde Duitse inkoopsubsidie van €1.500–€6.000, terugwerkend toegepast vanaf januari 2026
- Een verkleinde gemiddelde prijskloof tussen EV's en verbrandingsmotoren, van meer dan €7.300 in 2024 naar ongeveer €2.100 in september 2026
- Uitgebreide laadinfrastructuur, met meer dan 212.000 openbare laadpunten in Duitsland
- Hoge brandstofprijzen en dalende vraag naar diesel- en benzinemodellen
- Een EU-breed doel voor 2035 met nul emissies voor nieuwe auto's en bestelwagens
Vragen
- Welk aandeel van nieuwe auto's in Duitsland is nu elektrisch?
- Batterij-elektrische auto's bereikten in september 2026 volgens het KBA een aandeel van 34,5 procent van nieuwe autoregistraties in Duitsland, voorbij benzineauto's op 17,4 procent voor het eerst op maandelijkse basis.
- Waarom stijgen elektrische autoverkoopen in 2026 zo snel in Duitsland?
- Berichtgeving van t-online en Lomazoma, beide citerende KBA-cijfers, wijzen op een herstelde staatsinkoopsubsidie ter waarde van €1.500–€6.000 sinds mei 2026, een smaller prijsgat met verbrandingsauto's, en een uitbreiding laadnetwerk.
- Vindt de verschuiving naar EV's in heel Europa plaats, niet alleen Duitsland?
- Ja, hoewel langzamer: ACEA-gegevens tonen batterij-elektrische auto's hielden ongeveer 20 procent van nieuwe EU-registraties tot mei 2026, omhoog van 15,3 procent een jaar eerder, met gecombineerd benzine- en diesel-aandeel dalend naar 30,1 procent.
- Welke voertuigtypen verliezen het meeste terrein aan EV's in Duitsland?
- Volgens t-online's analyse van KBA-gegevens daalden sportautoregistraties 34,7 procent en recreatieve voertuigregistraties (campers) daalden 29,8 procent jaar-op-jaar in september 2026, naast dalingen in benzine (-29,2 procent) en dieselvoertuigen (-20,1 procent).
- Is er een EU-uiterste termijn voor het beëindigen van verbrandingsmotorautoverkopen?
- Het Europees Parlement bevestigde een verordening uit 2023 die een vlootemissiedoel stelt van nul CO₂-emissies voor nieuwe auto's en bestelwagens verkocht vanaf 2035, gelijk aan een reductie van 100 procent vanaf 2021-emissieniveaus.
Hoe de wereld het vertelt
- DuitsDuitse media zoals t-online en Autobild framen de verschuiving voornamelijk als een binnenlandse, subsidie-aangedreven marktevenement — benadrukkend het herstelde inkoopstimulans, de krimpende EV-tot-verbrandingsprijskloof, en dalende vraag naar benzine, diesel, sportwagen en campers, met minder focus op EU-brede klimaatregulering.
Bronnen
- Kraftfahrt-Bundesamt — Fahrzeugzulassungen im September 2026
- ACEA — New car registrations: +4% in May 2026 year-to-date; battery-electric 20% market share
- European Parliament — Fit for 55: zero CO2 emissions for new cars and vans in 2035
- t-online — Auto-Markt: Nachfrage nach diesen Klassen bricht deutlich ein
- Autobild — Ein Drittel aller Neuwagen sind E-Autos
- Lomazoma — E-Autos verdrängen Verbrenner: Das steckt hinter dem Boom
Dit stuk is gemaakt met kunstmatige intelligentie en vóór publicatie automatisch op bronnen gecontroleerd. Ziet u een fout, vraag dan om een correctie. Correctie of weerwoord aanvragen · Hoe we dit maken
Gerelateerd

AutoArtikel
Waarom elektrische voertuigen onder €25.000 Europas automarkt in 2026 hervormen
De verkoop van elektrische auto's vanaf €25.000 zal naar verwachting zevenvoudig stijgen in 2026 vergeleken met 2024, volgens Transport & Environment. De stijging wordt aangedreven door een verdubbeling van betaalbare modellen te koop, geleid door auto's zoals de Renault 5 en de Leapmotor T03.

AutoNieuwsbericht
Verstappen pakt recordbrekende 50e pole in Singapore
Max Verstappen pakte poleposition voor de Grote Prijs van Singapore op 10 oktober 2026 met een ronde van 1:31.373 op het Marina Bay Street Circuit, 0,054 seconden voor de Ferrari van Charles Leclerc. Het is de 50e pole van zijn carrière, waardoor hij de vijfde coureur in de Formule 1-geschiedenis wordt die dit aantal bereikt heeft.
AutoArtikel
Hoe automatische transmissies werken: Koppelomvormers, versnellingen en wisselen uitgelegd
Een automaat wisselt zelf van overbrengingsverhouding door een vloeistofgevulde koppelomvormer, die het koppelingspedaal vervangt, te combineren met planetaire tandwielstellen die door hydraulische druk worden vergrendeld en ontgrendeld. Afhankelijk van de auto kan dezelfde taak ook worden uitgevoerd door een dubbelkoppelingsautomaat of een riemgestuurd CVT, die de motor op verschillende manieren met de wielen verbinden.
AutoGids
Handleiding voor autounderhoud: hoe regelmatig onderhoud de levensduur van uw voertuig verlengt
Regelmatige olieveranderingen, bandenwisselingen, vloeistofcontroles en tijdig remmen- en batterijonderhoud zijn de kerntaken die een auto langer draaiende houden, volgens non-profitorganisaties voor auto-onderhoud. Het volgen van een op mijlen en tijd gebaseerd schema, in plaats van te wachten tot er iets kapotgaat, is de belangrijkste manier waarop eigenaren dure reparaties voorkomen.