خودرو · مقاله
خودروهای الکتریکی از خودروهای بنزینی در بازار خودروهای جدید آلمان برای اولین بار سبقت میبرند
انتشار:

بهطور خلاصه
خودروهای الکتریکی با باتری 34.5 درصد از ثبتنامهای خودروی جدید در آلمان در سپتامبر 2026 را به خود اختصاص دادند و برای اولین بار از مدلهای بنزینی (17.4 درصد) پیشی گرفتند، طبق گزارش اتورتی حملونقل خودرویی فدرال (KBA). این تغییر پس از احیای یارانه خریداری دولتی و کاهش شکاف قیمتی با خودروهای احتراقی رخ داده است. در سراسر اتحادیه اروپا، خودروهای الکتریکی با باتری حدود یک پنجم ثبتنامهای جدید را در اواسط سال 2026 به خود اختصاص دادند، همانطور که دادههای ACEA نشان میدهد.
این نسخه ترجمهٔ ماشینی متن اصلی (English) است. خواندن متن اصلی
در سپتامبر 2026، سلطه ثبتنام خودروهای آلمان Kraftfahrt-Bundesamt (KBA) 88,599 خودروی الکتریکی با باتری جدید ثبتنام شده را ثبت کرد، با سهم بازار 34.5 درصد. برای اولین بار بر اساس ماهانه، این موضوع خودروهای الکتریکی را جلوی خودروهای بنزینی قرار داد، که به 44,632 واحد و سهم 17.4 درصد کاهش یافت، با کاهش 29.2 درصد سالبهسال. ثبتنام خودروهای دیزلی 20.1 درصد کاهش یافت تا 23,058 واحد، یا 9 درصد از بازار، طبق گزارش KBA.
نقطه عطف آلمان در سپتامبر
این برگشت در طول سال 2026 ساخته شده است. خودروهای الکتریکی با باتری حدود 22 درصد از ثبتنامهای جدید را در ژانویه به خود اختصاص دادند، طبق گزارش سایت خبری آلمانی Lomazoma بر اساس ارقام KBA، قبل از اینکه به 34.5 درصد در سپتامبر افزایش یابند. با میانگین از ژانویه تا سپتامبر 2026، خودروهای الکتریکی با باتری سهم 27.2 درصد را حفظ کردند، افزایش از 19.3 درصد برای کل سال 2025، طبق تجزیه و تحلیل Autobild از دادههای KBA. رکورد ماهانه قبلی برای سهم الکتریکی با باتری 31.7 درصد بود، که در آگوست 2023 تعیین شده بود، طبق نظر Autobild.
| نوع موتور | واحدها | سهم بازار | تغییر سالبهسال |
|---|---|---|---|
| الکتریکی با باتری (BEV) | 88,599 | 34.5 درصد | +95 درصد |
| بنزین | 44,632 | 17.4 درصد | -29.2 درصد |
| دیزل | 23,058 | 9.0 درصد | -20.1 درصد |
| هیبریدی، شامل هیبریدی قابلشارژ | 98,871 | 38.5 درصد | +1.7 درصد |
| — از جمله هیبریدی قابلشارژ | 27,681 | 10.8 درصد | تقریباً ثابت |
کل ثبتنام خودروهای آلمان 9.0 درصد سالبهسال افزایش یافت تا 256,774 واحد در سپتامبر، و انتشارات متوسط CO2 خودروهای جدید 19.6 درصد کاهش یافت تا 82.7 گرم در کیلومتر، طبق گزارش KBA.
چرا مدلهای احتراقی زمین خود را از دست میدهند
احیای یارانه خریداری فدرال یک محرک مرکزی است، طبق گزارشهای t-online و Lomazoma، هر دو با ارجاع به دادههای ثبتنام KBA. درخواستها از اواسط مه 2026 پذیرفته شدهاند، با اثر رجعی برای خریدهای انجامشده از ژانویه 2026، و میتواند بین 1,500 و 6,000 یورو بسته به درآمد خانوار، مدل خودرو و اندازه خانواده باشد؛ خانوارهایی که در سال کمتر از 45,000 یورو درآمد دارند برای حداکثر 6,000 یورو واجدالشرایط هستند. تا اوایل اکتبر، حدود 100,000 درخواست تصویب شده بود، طبق گزارش t-online.
شکاف قیمتی بین خودروهای الکتریکی و خودروهای احتراقی بطور حادی محدود شده است. در سپتامبر 2026، خودروهای الکتریکی بطور متوسط حدود 2,100 یورو بیشتر از مدلهای بنزینی قابلمقایسه قیمت داشتند، کاهش از شکاف بیش از 7,300 یورو در 2024، طبق گزارش Lomazoma. شبکه شارژ عمومی آلمان بیش از 212,000 نقطه گسترش یافت، از جمله حدود 156,000 شارژر استاندارد و نزدیک به 56,000 شارژر سریع، طبق همان گزارش.
فراتر از خودروهای الکتریکی که زمین به دست میآورند، الگوهای تقاضا در بخش احتراقی نیز تغییر کرده است. طبق تجزیه و تحلیل t-online از ارقام KBA، ثبتنام خودروهای ورزشی 34.7 درصد سالبهسال در سپتامبر کاهش یافت، که تندترین کاهش هر بخش است، درحالیکه ثبتنام خودروهای تفریحی (خانه متحرک) 29.8 درصد کاهش یافت، ادامه کاهش از اوج دوران پانومی. t-online این روند را بهعنوان ملاحظات عملی بر تفضیلات سبک زندگی در خرید خودرو توصیف کرد.
تصویر اروپایی گستردهتر
تحول آلمان یک روند کندتر اما ثابت در سراسر اتحادیه اروپا را منعکس میکند. خودروهای الکتریکی با باتری سهم 20 درصد از ثبتنامهای جدید اتحادیه اروپا را در پنج ماه اول 2026 به خود اختصاص دادند، افزایش از 15.3 درصد در همان دوره 2025، طبق انجمن سازندگان خودروهای اروپایی (ACEA). خودروهای هیبریدی الکتریکی بزرگترین دسته با سهم 37.8 درصد باقی ماندند، درحالیکه هیبریدهای قابلشارژ 9.7 درصد حفظ کردند. سهم مشترک بنزین و دیزل به 30.1 درصد کاهش یافت، از 38 درصد یک سال پیش، طبق گزارش ACEA.
ارقام ACEA نشان میدهد که ثبتنام خودروهای الکتریکی با باتری سریعترین میزان رشد را در ایتالیا (+75.7 درصد)، فرانسه (+55.4 درصد) و آلمان (+40.9 درصد) در آن دوره داشتند. کل ثبتنام خودروهای جدید اتحادیه اروپا 4 درصد سالبهسال افزایش یافت تا مه 2026.
تحول در سطح اتحادیه اروپا در برابر مقررات 2023، تایید شده توسط پارلمان اروپا، رخ میدهد، که هدف صفر انتشار CO2 در سطح ناوگان برای خودروهای سواری و وانت جدید فروخته شده از 2035 را تعیین میکند — برش 100 درصدی از سطوح 2021 — با هدف میانی کاهش 55 درصدی برای خودروها تا 2030.
- احیای یارانه خریداری آلمانی 1,500–6,000 یورو، اعمال شده بازگشتی از ژانویه 2026
- محدود کردن متوسط شکاف قیمتی بین خودروهای الکتریکی و احتراقی، از بیش از 7,300 یورو در 2024 تا حدود 2,100 یورو در سپتامبر 2026
- بنیادهای زیربنایی شارژ توسعهیافته، با بیش از 212,000 نقطه شارژ عمومی در آلمان
- قیمتهای بالای سوخت و تقاضای کاهشیافته برای مدلهای دیزل و بنزین
- هدف سطح اتحادیه اروپا برای صفر انتشار برای خودروهای جدید و وانت از 2035
پرسشها
- سهم خودروهای الکتریکی جدید در آلمان اکنون چقدر است؟
- خودروهای الکتریکی با باتری 34.5 درصد از ثبتنامهای خودروی جدید در آلمان در سپتامبر 2026 را به خود اختصاص دادند، طبق KBA، برتری از خودروهای بنزینی در 17.4 درصد برای اولین بار بر اساس ماهانه.
- چرا فروش خودروهای الکتریکی در آلمان در 2026 بسیار سریع افزایش مییابد؟
- گزارشهای t-online و Lomazoma، هر دو با ارجاع به ارقام KBA، به احیای یارانه خریداری دولتی به ارزش 1,500–6,000 یورو از مه 2026، شکاف قیمتی محدودتر با خودروهای احتراقی، و شبکه شارژ گسترشیافته اشاره میکنند.
- آیا تحول به خودروهای الکتریکی در تمام اروپا رخ میدهد، نه فقط آلمان؟
- بله، اگرچه با سرعت کندتر: دادههای ACEA نشان میدهد که خودروهای الکتریکی با باتری حدود 20 درصد از ثبتنامهای جدید اتحادیه اروپا را تا مه 2026 به خود اختصاص دادند، افزایش از 15.3 درصد یک سال پیش، با سهم مشترک بنزین و دیزل که به 30.1 درصد کاهش یافت.
- کدام انواع خودروها بیشتر زمین خود را به خودروهای الکتریکی در آلمان از دست میدهند؟
- طبق تجزیه و تحلیل t-online از دادههای KBA، ثبتنام خودروهای ورزشی 34.7 درصد و ثبتنام خودروهای تفریحی (خانه متحرک) 29.8 درصد سالبهسال در سپتامبر 2026 کاهش یافت، همراه با کاهش در ثبتنام بنزین (-29.2 درصد) و دیزل (-20.1 درصد).
- آیا موعد مقررات اتحادیه اروپا برای پایان فروش خودروهای احتراقی وجود دارد؟
- پارلمان اروپا مقررات 2023 را تأیید کرد که هدف صفر انتشار CO2 در سطح ناوگان برای خودروهای سواری و وانت جدید فروخته شده از 2035 را تعیین میکند، معادل برش 100 درصدی از سطوح انتشار 2021.
جهان چگونه روایتش میکند
- فارسیخرافات آلمانی مثل t-online و Autobild این تحول را عمدتاً به عنوان یک حدث بازار محلی تحت تأثیر یارانه توصیف میکنند — با تأکید بر احیای حافز خریداری، محدود کردن شکاف قیمتی خودروهای الکتریکی به احتراقی، و تقاضای کاهشیافته برای بنزین و دیزل و خودروهای ورزشی و خانههای متحرک، با تأکید کمتر بر مقررات آب و هوایی در سطح اتحادیه اروپا.
منابع
- Kraftfahrt-Bundesamt — Fahrzeugzulassungen im September 2026
- ACEA — New car registrations: +4% in May 2026 year-to-date; battery-electric 20% market share
- European Parliament — Fit for 55: zero CO2 emissions for new cars and vans in 2035
- t-online — Auto-Markt: Nachfrage nach diesen Klassen bricht deutlich ein
- Autobild — Ein Drittel aller Neuwagen sind E-Autos
- Lomazoma — E-Autos verdrängen Verbrenner: Das steckt hinter dem Boom
این مطلب با هوش مصنوعی آماده شده و پیش از انتشار از بررسی خودکار منابع گذشته است. اگر خطایی دیدید، درخواست اصلاح کنید. درخواست اصلاح یا حق پاسخ · چگونه کار میکنیم
مطالب مرتبط

خودروخبر
سیتروئن مفهومی الکتریکی 2CV را رونمایی می کند، با هدف قیمت حدود 15,000 یورو تا سال 2028
سیتروئن یک مفهوم نزدیک به تولید را رونمایی کرد که سیارة 2CV را به عنوان اتومبیل الکتریکی کوچک احیا می کند، و استیلانتیس قیمت شروع حدود 15,000 یورو (حدود 12,700 پوند) را هدف قرار دادند. این مفهوم در 11 اکتبر 2026 قبل از نمایشگاه خودرو پاریس رونمایی شد، و برنامه ریزی برای تولید انبوه در 2028 انجام شد.

خودرومقاله
چرا خودروهای الکتریکی زیر 25,000 یورو بازار خودروی اروپا را در سال 2026 تغییر شکل میدهند
فروش خودروهای الکتریکی با شروع کمتر از 25,000 یورو در سال 2026 نسبت به سال 2024 هفت برابر افزایش خواهد یافت، بر اساس گزارش Transport & Environment. این افزایش توسط دوبرابرشدن مدلهای مقرونبهصرفه در بازار، به رهبری خودروهایی مانند Renault 5 و Leapmotor T03، انجام میشود.

خودروخبر
ورستاپن رکورد ۵۰مین استارتپوزیشن F1 را در جایزه بزرگ سنگاپور ثبت کرد
مکس ورستاپن در ۱۰ اکتبر ۲۰۲۶ برای جایزه بزرگ سنگاپور با زمان ۱:۳۱.۳۷۳ در سرکوی مارینا بی به جایگاه استارتپوزیشن رسید و با ۰.۰۵۴ ثانیه از شارل لکلرک تیم فراری پیش افتاد. این ۵۰مین استارتپوزیشن دوران حرفهای او است و او را تنها پنجمین رانندهای در تاریخ فرمول یک میسازد که به این مرتبه برسد.
خودرومقاله
نحوهی کار گیربکسهای اتوماتیک: مبدل گشتاور، چرخدندهها و تغییر دنده توضیحشده
یک گیربکس اتوماتیک نسبتهای چرخدندهها را بهطور خودکار تغییر میدهد با ترکیب یک مبدل گشتاور پر از مایع، که دستهی کلاچ را جایگزین میکند، با مجموعات چرخدندهی سیارهای که توسط فشار هیدرولیکی قفل و باز میشوند. بستهبه خودرو، این کار را میتواند یک گیربکس دوکلاچ یا ناقل حرکت متغیر مستمر (CVT) مونع با حزام نیز انجام دهد، که موتور را به چرخها با روشهای مختلفی متصل میکند.